Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Esenler Otogarı ve Haydarpaşa Tren Garı´ndan İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüse Ulaşım Yolları

İstanbul dışından gelen katılımcıların İstanbul Kart almalarını tavsiye ederiz. Aktarmalarda indirimlerden yararlanma imkanına sahip olurlar.

ATATÜRK HAVALİMANI

Havalimanından İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne gelecek katılımcılarımızın Havalimanı Metrosu, ardından da Zeytinburnu – Kabataş Tramvay Hattını kullanmaları tavsiye edilir. İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne en yakın ve rahat ulaşım bu şekildedir.

Güzergah 1

Atatürk Havalimanının zemin katına indiğinizde Hafif Raylı Metro çıkışını göreceksiniz. Buradan metroya binerek Zeytinburnu metro durağına kadar geleceksiniz. Havalimanı – Zeytinburnu metro durağı arası yolculuk süresi yaklaşık 15 dakikadır. Durakların ismi için metro durağa yaklaşmadan önce anonslar yapılacaktır, anonsları takip ederek indiğiniz Zeytinburnu durağında Tramvay yazılarını takip Zeytinburnu – Kabataş Tramvay Hattına ulaşacaksınız. Bu tramvay Topkapı, Fındıkzade, Çapa, Aksaray duraklarını geçerek Laleli – Üniversite veya Beyazıt – Kapalıçarşı duraklarına kadar ulaşıyor. İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü bu iki durağın arasında kalmaktadır. Laleli-Üniversite veya Beyazıt-Kapalıçarşı duraklarından birisinde inip İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne ulaşabilirsiniz. Zeytinburnu – Laleli veya Beyazıt durağı arası tramvay yolcuğu süresi yaklaşık 20 dakikadır. Gerek metro ile ulaşım gerekse tramvay ile ulaşım için her iki araca binmeden önce gişeleri göreceksiniz. Her biri için bu gişelerden jeton alabilirsiniz. Seyahat bedeli 1.75 TL dir.

Güzergah 2

Havalimanı – Taksim Havaş servislerini kullanabilirsiniz. İneceğiniz nokta; Havaş Taksim Ofisi önüdür. Havalimanına inen tüm uçaklar için servis düzenlenmektedir. Havaş servisleri her yarım saatte bir Atatürk Havalimanı´ndan Taksim yönüne hareket eder. Servisler İç hatlar gelen yolcu çıkış kapısının hemen önünden hareket eder. Yolculuk yaklaşık 30-45 dakika sürer. Servis ücreti 10 TL´dir. Ayrıntılı bilgi havatas.com.tr adresinden öğrenilebilir. Taksimden İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne ulaşmak için; Taksim Meydanı´ndan kalkan 61B numaralı İETT otobüslerini kullanabilirsiniz. Havaş Taksim ofisi Taksim Meydanı´na yürüme mesafesindedir. Havaş Taksim ofisinin tam önünde indiğinizde ve yüzünüzü ofise döndüğünüzde sağınıza doğru yürürseniz Taksim Meydanı´na ulaşabilirsiniz. Otobüs durakları önünüze çıkacaktır. 61B numaralı İETT otobüsleri için ise durağın sonuna kadar yürüyünüz. Tam karşı hizanızda The Marmara Oteli´ni göreceksiniz. Otobüse bindikten sonra son durakta ineceksiniz. 61B numaralı İETT otobüslerinin Taksim Meydanı´ndan kalkış saatlerini iett.gov.tr adresinden görebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer. Seyahat bedeli 1.75 TL dir.

Güzergah 3

İç hatlar gelen yolcu çıkış kapısının hemen önünden 96T numaralı İETT Atatürk Havalimanı – Taksim otobüsleri hareket etmektedir. Bu otobüslere binerek son durak olan Taksim Meydanı´ndaki ana durakta inebilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 50 – 60 dakika olup yolculuk bedeli 3.5 TL´dir. 96T numaralı İETT otobüsünün Havalimanından kalkış saatlerini iett.gov.tr adresinden görebilirsiniz. Taksim´den İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne ulaşmak için; Taksim Meydanı´ndan kalkan 61B numaralı İETT otobüslerini kullanabilirsiniz. Havaş Taksim ofisi Taksim Meydanı´na yürüme mesafesindedir. Havaş Taksim ofisinin tam önünde indiğinizde ve yüzünüzü ofise döndüğünüzde sağınıza doğru yürürseniz Taksim Meydanı´na ulaşabilirsiniz. Otobüs durakları önünüze çıkacaktır. 61B numaralı otobüs için ise durağın sonuna kadar yürüyünüz. Tam karşı hizanızda The Marmara Oteli´ni göreceksiniz. Otobüse bindikten sonra son durakta ineceksiniz. 61B numaralı iETT otobüslerinin Taksim Meydanı´ndan kalkış saatlerini iett.gov.tr adresinden görebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer. Seyahat bedeli 1.75 TL´dir.

 

BAYRAMPAŞA (ESENLER) OTOGARI

Otogardan İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne gelecek katılımcılarımızın Aksaray Metrosu, ardından da Yusufpaşa´dan Tramvayı kullanmaları tavsiye edilir. İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne en yakın ve rahat ulaşım bu şekildedir.

Güzergah 1

Otobüsler Esenler Otogarı´na geldiklerinde bağlı bulundukları firmaların yazıhaneleri önünde yolcularını indirmektedir. Otobüsten inip yazıhane içinden geçtiğinizde tam karşınızda Hafif Raylı Metro sistemini görebilirsiniz. Metroya ulaşmak için M şeklindeki tabelaları takip edebilirsiniz. Buradan Aksaray yönüne giden metroya binmeniz ve Aksaray durağında inmeniz gerekmektedir. Durakların ismi için metro durağa yaklaşmadan önce anonslar yapılacaktır. Ayrıca Aksaray durağı metro ile ulaşımın son durağıdır.

Aksaray metro durağında indiğinizde karşınıza çıkacak merdivenlerden yukarı çıkınız. Hemen sağınızda bir alt geçit göreceksiniz. Bu alt geçidi geçerek yolun karşısına geçtiğinizde Zeytinburnu – Kabataş Tramvay Hattı Yusufpaşa durağını göreceksiniz. Kabataş yönüne giden tramvaya binerek 2 durak sonra Laleli – Üniversite durağında veya bir sonraki Beyazıt – Kapalıçarşı durağında ineceksiniz. Esenler Otogarı – Aksaray metro durağı arası yolcuk süresi yaklaşık 15 dakikadır. Yusufpaşa – Laleli/Üniversite veya Beyazıt/Kapalıçarşı tramvay durağı arası süre ise birkaç dakikadır. Gerek metro ile ulaşım gerekse tramvay ile ulaşım için her iki araca binmeden önce gişeleri göreceksiniz. Her biri için bu gişelerden jeton alabilirsiniz. Jeton bedeli 1.75 TL´dir.

Güzergah 2

Esenler Otogarı´nın ortasında bulunan meydanda yer alan Metro durağının hemen yanında şehir içi otobüs durağını görebilirsiniz. 83 O numaralı Otogar-Taksim İETT otobüslerinin hareket alanı bu duraktır. Bu otobüslere binerek son durak olan Taksim Meydanı´na ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 40 dakika, ücreti ise 1.75 TL´dir.

Taksimden İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne ulaşmak içinse; Taksim Meydanı´ndan kalkan 61B numaralı İETT otobüslerini kullanabilirsiniz. Havaş Taksim ofisi Taksim Meydanı´na yürüme mesafesindedir. Havaş Taksim ofisinin tam önünde indiğinizde ve yüzünüzü ofise döndüğünüzde sağınıza doğru yürürseniz Taksim Meydanı´na ulaşabilirsiniz. Otobüs durakları önünüze çıkacaktır. 61B numaralı İETT otobüsleri için ise durağın sonuna kadar yürüyünüz. Tam karşı hizanızda The Marmara Oteli´ni göreceksiniz. İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne gelebilmek için otobüse bindikten sonra son durakta ineceksiniz. 61B numaralı İETT otobüslerinin Taksim Meydanı´ndan kalkış saatlerini iett.gov.tr adresinden görebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer. Seyahat bedeli 1.75 TL´dir.

 

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI

Güzergah 1

Havalimanı – Taksim Havaş servislerini kullanabilirsiniz. İneceğiniz nokta; Havaş Taksim Ofisi önüdür. Havalimanına inen tüm uçaklar için servis düzenlenmektedir. Servis saatleri yoğunluk oranına göre düzenlenebilmektedir. Ancak yaklaşık her yarım/bir saatte bir servis bulunmaktadır. Havalimanından hareket güzergahı, Kavacık Köprüsü, Havaş Taksim Ofisi şeklindedir. Yolculuk süresi ortalama 1.5 saat olup trafik yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Bilet Fiyatı: 12 TL´dir. Ayrıntıları havatas.com.tr adresinden görebilirsiniz.

Taksim´den İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne ulaşmak içinse; Taksim Meydanı´ndan kalkan 61B numaralı İETT otobüslerini kullanabilirsiniz. Havaş Taksim ofisi Taksim Meydanı´na yürüme mesafesindedir. Havaş Taksim ofisinin tam önünde indiğinizde ve yüzünüzü ofise döndüğünüzde sağınıza doğru yürürseniz Taksim Meydanı´na ulaşabilirsiniz. Otobüs durakları önünüze çıkacaktır. 61B numaralı İETT otobüsleri için ise durağın sonuna kadar yürüyünüz. Tam karşı hizanızda The Marmara Oteli´ni göreceksiniz. İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne ulaşabilmeniz için son durakta inmeniz gerekmektedir. 61B numaralı İETT otobüslerinin Taksim Meydanı´ndan kalkış saatlerini iett.gov.tr adresinden görebilirsiniz. Seyahat bedeli 1.75 TL´dir.

Güzergah 2

Havalimanından E-10 KADIKÖY – KURTKÖY – SABİHA GÖKÇEN AIRPORT, İETT otobüsü ile Kadıköy vapur iskelesine gidip Eminönü vapurları ile Eminönü´ne gidebilirsiniz. Eminönü´nden Zeytinburnu – Kabataş Tramvay Hattı´yla Sirkeci, Sultanahmet, Çemberlitaş duraklarını geçerek Beyazıt – Kapalıçarşı durağında inip İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne ulaşabilirsiniz.

 

HAYDARPAŞA TREN GARI

Haydarpaşa Tren Garı, Anadolu Yakasının Kadıköy ilçesinde yer almaktadır. Türkiye´nin birçok yerinden İstanbul´a tren ile ulaşım bu noktada sonlanmaktadır. İstanbul Haydarpaşa Tren Garı´na hangi illerden hangi trenlerin kalktığını ve tren saatleri-süreleri gibi ayrıntıları tcdd.gov.tr adresinden görebilirsiniz.

Haydarpaşa Tren Garı´nda indiğinizde garın hemen önünde vapur iskelesini göreceksiniz (trenlerin geliş yönü hizasında). İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü´ne ulaşmak için Haydarpaşa – Karaköy arası sefer yapan vapurlara binerek Karaköy iskelesinde indiğinizde, Karaköy iskelesinin solu hizasında 200 metre yürüyünce Karaköy Tramvay Durağı´nı göreceksiniz. Zeytinburnu – Kabataş Tramvay Hattıyla sırasıyla Eminönü, Sirkeci, Gülhane, Sultanahmet, Çemberlitaş istasyonlarını geçerek Beyazıt – Kapalıçarşı durağında inmeniz gerekmektedir. Vapurla ulaşım için iskelenin hemen girişinden, tramvay için de tramvay durağının hemen girişinden jeton alabileceksiniz. Jetonların her biri 1.75 TL´dir.