İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

Bilim-Toplum Etkinlikleri

Etkinlikler

İÜFF E.C.A. Planetaryumu Gösterisi


Planetaryum gösterisinde genel olarak gökyüzünde bir keşif yolculuğu anlatılmaktadır. Eski çağ gökbilimcilerinin Evren teorilerinden, Güneş Sistemi ve gezegenleri, galaksiler, yıldız kümeleri ve bulutsulardan günümüzün en görkemli teleskoplarına kadar uzanan etkileyici bir sunum sergilenmektedir.


Tarihi Kubbe Gezisi


1936 yılında kurulmuş olan İstanbul Üniversitesi Gözlemevi'nin tanımıtının yapıldığı gezide, tarihi teleskop ve Güneş gözlemleri hakkında bilgiler verilmektedir. Hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda Güneş fotosfer gözlemi ile Güneş lekeleri, kromosfer teleskobu ile Güneş patlamaları gözlenmektedir.


Prof. Dr. W. Gleissberg Astronomi Koleksiyon Gezisi


Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nün kuruluşundan bu yana gözlemlerde ya da bölüm içinde farklı amaçlarla kullanılmış astronomik gözlem aletleri ve diiğer aletlerden oluşturulmuş bir koleksiyondur.


Astronomi Sunumu


Astronomi ile ilgili önceden belirlenmiş konulara göre hazırlanmış sunumlardan oluşmaktadır. Bu sunumlar ile konukların, konusunda uzman astronomlara soru sorma imkânı da bulunmaktadır.

Planetaryumda ağırladığımız ziyaretçi sayısı : 1024 kişi

Duyurular

Güncel Etkinlik

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde belirtilen düzenli etkinlikler herkese açıktır.

Etkinlik süresi –sunum hariç– yaklaşık 1 saattir.

Etkinliklerimize rezervasyon yapılarak gruplar (en fazla 70 kişi) halinde katılmak da mümkündür.


Düzenli etkinliklerin yanısıra, gruplar (en fazla 70 kişi) için astronomi ile ilgili SUNUM talep edilebilir. Randevu alınırken bu durum belirtilmelidir. Sunumlar ayrıca ücrete tabidir.


Düzenli etkinlikler Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri yapılmaktadır. Pazartesi ve Cuma günleri sadece grup (en fazla 70 kişi) ziyaretleri için özel randevu verilmektedir. Söz konusu günlerde ziyaretçi kabulü Bölümümüzdeki faaliyetlerin yoğunluğuna göre yapılmaktadır. Bu ziyaretlerin programı (Planetaryum’da gösterilecek film, seminer, tarihi kubbe ve astronomi kolleksiyonu gezisi, vb) ve ücreti talebe göre belirlenir.