İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

Bilim-Toplum Etkinlikleri

Program


DÜZENLİ ETKİNLİK GÜNLERİ


Programlı etkinlikler Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 10:00, 14:00 ve 19:00’da yapılır. Saat 19:00’daki etkinlikte sadece randevulu planetaryum gösterisi yapılmaktadır.

DÜZENLİ ETKİNLİK İÇERİĞİ


(a) Planetaryum gösterisi
(b) Tarihi Kubbe ve Astronomi Koleksiyonu gezisi
Hava koşullarının uygun olması halinde, Tarihi Kubbe’de Güneş gözlemi de yapılır.)

DÜZENLİ ETKİNLİK KAPSAMINDAKİ PLANETARYUM FİLMLERİ


Planetaryumda gösterilen filmlerin tümü aşağıda verilmiştir. Gelen ziyaretçilerin yaş gruplarına göre film seçimi yapılmaktadır.
Ancak ziyaretçilerin talepleri doğrultusunda listeden istedikleri filmler gösterilmektedir. Bazı filmlerin ingilizce ve türkçe tercihleri de bulunmaktadır.

 

GÖZLEM GECELERİ


2021 - 2022 eğitim öğretim yılının ilk Gözlem Geceleri etkinliği 25 Şubat 2022 tarihinde yapılacaktır. Etkinlikte astronomi ile ilgili sunumlar ve havanın uygun olması durumunda teleskoplarla gözlem olacaktır. Ayrıca tarihi kubbe ve Gleissberg Koleksiyonu ziyaretinin yanı sıra yaklaşık yarım saat sürecek Planetaryum gösterimi de olacaktır.

Astronomi ve gökyüzü meraklılarını bekliyoruz.


ÖNEMLİ NOT
Pazartesi ve Cuma günleri sadece grup (en fazla 70 kişi) ziyaretleri için özel randevu verilmektedir. Söz konusu günlerde ziyaretçi kabulü Bölümümüzdeki faaliyetlerin yoğunluğuna göre yapılmaktadır. Bu ziyaretlerin programı (planetaryum’da gösterilecek film, seminer, tarihi kubbe ve astronomi kolleksiyonu gezisi, vb) ve ücreti talebe göre belirlenir.

Gösteri Filmleri

Filmlerin resimlerine tıklayarak filme ait konu, süre ve dil bilgilerine erişilebilirsiniz.