Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü
 
Bugün 19 Temmuz 2024
 
 
 
 
Galaktik Astronomi Çalıştayı
12-13 Eylül 2019 tarihlerinde Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde Galaktik Astronomi Çalıştayı yapılacaktır. Türkiye'de galaktik astronomi çalışmaları ile uğraşanları biraraya getirmek ve ortak çalışmalara imkan sağlanmak ana hedeflerdendir.

21. Yüzyıl’da şimdiye kadar görülmemiş derecede duyarlı astrometrik, tayfsal ve fotometrik verilerle çeşitlenen ve aşırı hacimlere ulaşan gözlemsel veri birikimi, Galaksimizin sadece yapısal olarak değil, oluşumu ve evrimi açısından da incelenmesine fırsat vermekte ve kemodinamik evrim senaryolarının sınanması için yeni ufuklar açmaktadır. Ülkemiz araştırmacılarının bu gelişmeler karşısında alacağı konum ise henüz açık değildir.

Ülkemizi astronomi alanındaki araştırmalar bakımından uluslararası ortamlarda en çok temsil eden konulardan biri olmasına rağmen, farklı nesnelerin gözlemlerinden itibaren Galaktik astronomiye doğrudan ya da dolaylı katkıda bulunan araştırmalar bir çalıştayda henüz ele alınmamış, araştırmacılar buluşarak bu özgül konuda tartışmak, ortak çalışmalara yol açabilecek işbirlikleri oluşturmak ve konunun Ülkemizdeki geleceğini öngörmek imkanı bulamamıştır.

Bu tespitlerimiz bizi 12-13 Eylül 2019 tarihlerinde “GALAKTıK ASTRONOMı ÇALIşTAYI” başlıklı bir toplantı düzenleme noktasına getirmiştir. Program henüz kesinleşmemiş olmakla beraber, sadece çağrılı bildiriler ve kısa bildiri bölümleri olmasını planlıyoruz.

Konu Başlıkları:

Türkiye’de Galaktik Astronomi

Galaktik Nesneler: Yıldız Kümeleri, Kompakt Cisimler, Çift Yıldızlar, Yıldızlararası Ortam

Galaksi’nin Yapısı, Oluşum ve Evrimi: Kuramsal Çalışmalar, Metal Bolluğu, Kalibrasyonlar, Kinematik, Dinamik

 
Bağlantı: http://astronomi.istanbul.edu.tr/calistay2019
Kaynak: ı.Ü.F.F Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü
Günceleme Tarihi: 2019-04-29
Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü
Google Ara WWW Ara www.istanbul.edu.tr
 
Bu site en iyi 1024x768 ekran çözünürlüğünde Internet Explorer'da izlenebilir.